to Thursday, May 30, 2024 8:30 AM
2nd Kindergarten of Peania
Invite-only online activity
Greek
Pedoula Kyprou, 190 02, Paiania, GRC
Αυτή η δραστηριότητα αναπτύσσει το λεξιλόγιο των παιδιών, επιτρέποντάς τους να συζητήσουν τα συναισθήματα και τις αιτίες αυτών των συναισθημάτων. Θα χρησιμοποιήσουν ένα ρομπότ δαπέδου για να μάθουν για τα συναισθήματα. Αυτή η δραστηριότητα λειτουργεί ιδιαίτερα καλά εάν οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί από τα παιδιά όπου είναι δυνατόν. Μπορούν να χρησιμοποιήσουν την ψηφιακή κάμερα και να προσπαθήσουν να κάνουν λυπημένα, χαρούμενα, ανήσυχα, φοβισμένα, ενθουσιασμένα, θυμωμένα πρόσωπα.Υλικά: Bee-Bot - Εικόνες παιδιών με διαφορετικά πρόσωπα. - Πίστα χαλάκι με τετράγωνα στα οποία κολλάμε τις εικόνες και προγραμματιζουν το ρομπότ να οδηγηθεί με τις κατάλληλες εντολές.
https://www.storyjumper.com/book/read/173235441
-
Pre-primary education
Primary school
Post graduate students
-
Basic programming concepts
Robotics
Playful coding activities
Nearby upcoming activities:
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
Ηλεκτρονικό σκάκι
Συνεχίζει η εκμάθηση των φιγούρων και των κινήσεων μετά από το επιδαπέδιο σκάκι στην αυλή του σχολείου στην αίθουσα των υπολογιστών με τις δραστηριότητες του https://lichess.org/
Οι μαθητές θα αποθηκεύσουν τις φιγούρες στο σκάκι και τις κινήσεις που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν κάθε πιόνι χωριστά σε ένα διαφορετικό περιβάλλον του υπολογιστή του. Θα δοκιμάσουν τις γνώσεις που έμαθαν παίζοντας στο επιδαπέδιο σκάκι της αυλής.
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/883340734/codeweek (2).png)
We Code for a Sustainable World
With this coding activity, we aim to use students' coding skills to support sustainability. A sustainable life is very important to protect our world. We can use technology positively and efficiently to support this. We organize this event to increase our students' awareness of sustainability and to develop their computational thinking skills at the same time.
Προγραμματίζω στο περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας"
Οι μαθητές της Β΄τάξης Λυκείου μαθαίνουν να προγραμματίζουν, αναπτύσσουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού και εξοικειώνονται με τις βασικές προγραμματιστικές δομές αξιοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας".