to Thursday, November 30, 2023 4:00 PM
4ο Νηπιαγωγείο Σουφλίου
Open in-person activity
Greek
Πλατεία Παντελή Λεφάκη, 684 00, Σουφλί
Με τη συγκεκριμένη δραστηριότητα εισάγονται βασικές έννοιες του προγραμματισμού και εξοικειώνονται τα παιδιά με τη χρήση του εξοπλισμού ρομποτικής Bee-bot. Στο πλαίσιο της καλλιέργειας της φιλίας μεταξύ συνομηλίκων προηγείται συζήτηση στην ολομέλεια, όπου τα παιδιά εκθέτουν τις απόψεις τους για το ποια είναι τα απαραίτητα συστατικά για να πετύχει η φιλία (π.χ. αγάπη, αλήθεια, αγκαλιά, σεβασμός, συζήτηση, χαμόγελο, χαρά, παιχνίδι, ευγένεια, κ.α). Οι λέξεις αυτές (σε σχήμα καρδιάς), καθώς και τα αρχικά τους φωνήματα καταγράφονται σε καρτέλες. Οι λέξεις- καρδιές τοποθετούνται τυχαία στην πίστα Bee-bot, ενώ οι κάρτες με τα αρχικά τοποθετούνται σε στοίβα εκτός αυτού. Ακόμη, σε ένα τετραγωνάκι τοποθετείται ένα κατσαρολάκι. Τα παιδιά σε ζευγάρια τραβούν από τη στοίβα μια καρτέλα με φώνημα και προγραμματίζουν το Bee-bot να πάει σε μια λέξη που ξεκινά με αυτό (π.χ. για το "Χ" το οδηγούν στη λέξη "ΧΑΜΟΓΕΛΟ"). Σκοπός του παιχνιδιού είναι το ρομποτάκι-μάγειρας να συλλέξει όλα τα συστατικά-λέξεις και να τα μεταφέρει στο κατσαρολάκι, ώστε να φτιάξει τη συνταγή της φιλίας.
-
Pre-primary education
-
Robotics
Nearby upcoming activities:
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Kodlama Etkinlikleri
Atatürk Sevgisiyle algoritma oluşturma,web2 araçlarını kullanabilme.21.yüzyıl becerileri kazandırabilme
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
BeeBot
Οι μαθητές της Α και Β τάξης θα πειραματιστούν με τη BeeBot πάνω σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα.