to Friday, October 13, 2023 12:00 AM
Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών
Open in-person activity
Greek
Ψυχάρη 10, 154 51, Νέο Ψυχικό
Οι μαθητές του Λυκείου της Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών, μέσα από τη σελίδα εκμάθησης codehs, θα σχεδιάσουν το δικό τους e-shop, συνδυάζοντας δημιουργικότητα και τις γνώσεις τους στην HTML.
-
Secondary school
-
Web development
Nearby upcoming activities:
Προγραμματίζω στο περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας"
Οι μαθητές της Β΄τάξης Λυκείου μαθαίνουν να προγραμματίζουν, αναπτύσσουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού και εξοικειώνονται με τις βασικές προγραμματιστικές δομές αξιοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας".
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/883340734/codeweek (2).png)
We Code for a Sustainable World
With this coding activity, we aim to use students' coding skills to support sustainability. A sustainable life is very important to protect our world. We can use technology positively and efficiently to support this. We organize this event to increase our students' awareness of sustainability and to develop their computational thinking skills at the same time.
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
Ηλεκτρονικό σκάκι
Συνεχίζει η εκμάθηση των φιγούρων και των κινήσεων μετά από το επιδαπέδιο σκάκι στην αυλή του σχολείου στην αίθουσα των υπολογιστών με τις δραστηριότητες του https://lichess.org/
Οι μαθητές θα αποθηκεύσουν τις φιγούρες στο σκάκι και τις κινήσεις που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν κάθε πιόνι χωριστά σε ένα διαφορετικό περιβάλλον του υπολογιστή του. Θα δοκιμάσουν τις γνώσεις που έμαθαν παίζοντας στο επιδαπέδιο σκάκι της αυλής.