Seznámení se Scratch

From Saturday, October 9, 2021 9:00 AM
to Saturday, October 9, 2021 11:30 AM

Mensa České republiky

Open online activity

Czech

Španielova 1111/19
163 00 Praha

Děti se naučí základy Scratch. Jedná se o jednoduchý vizuální programovací jazyk určený hlavně pro děti. Při práci ve Scratch se u dětí rozvíjí kreativní a logické myšlení a také schopnost algoritmizace. Je také přirozeně nuceno k používání matematiky. Dítě si sice „hraje“ s počítačem, ale při tom přemýšlí, počítá, kombinuje a tvoří. Při této akci se děti naučí rozpohybovat postavy a vytvořit si krátký příběh. Celá akce proběhne on-line, pomocí programu Meet. Děti budou dostávat postupně úkoly se vzrůstající náročností, které budou plnit a konzultovat s lektorem. Harmonogram akce: 1. připojení: 9:00 - 10:00 uvítání dětí, rodičů; popis dne; zopakování přihlášení scracth, zadání nového projektu + sdílení ke kontrole, vysvětlení dalších možností, možnost konzultace. 2. připojení: 10:30 - 11:30 zopakování prvního úkolu, další zadání, prostor pro dotazy, vyhodnocení akce a rozloučení.

    Other (see description)
    Other

Nearby upcoming activities:

Začínáme s 3D tiskem
Thu, Oct 7, 2021 5:00 PM
Díky spolupráci s Průša Research nám byla zapůjčena 3D tiskárna MK3S, kterou využujeme při realizaci tohoto eventu. Jako zdroj informací využijeme zejména materiály z webu Průša pro školy, https://proskoly.prusa3d.cz a galerie volně přístupných 3D modelů. Začneme krátkým představením 3D technologie tisku a možnostmi využití 3D tisku. Představíme aplikaci TinkerCAD, speciálně TinkerCad Codeblocks a vytvoříme účty. Cílem je naučit se poznat vzory z přírody (medový plást, kiwi, list) a naprogramovat (recreate) tyto vzory pomocí bloků (opakování, podmínka, použití proměnných, logických operátorů) a připravit je pro tisk - slicování, nastavení parametrů tisku (filament, výplň atd.). Inspirací je lekce ze samotného TinkerCadu. Tisk některých modelů budeme streamovat. Akce proběhne ve dvou částech na platformě MS Teams a je určena zejména pro skupinu ve veěku od 10 do 15 let, ale dané (modifikované) aktivity zvládnou i mladší děti. Vytisknuté modely si budou moci účástníci vyzvednout u nás ve škole. Už se na výtvory moc těšíme! Informace o registraci a konání akce budou zveřejněny na webových stránkách školy www.zsnavis.cz Po ukončení webinářů budeme dál s 3D tiskem pracovat ve vyučování.
3D modelování v TinkerCADu
Thu, Oct 7, 2021 4:00 PM
Představíme si problematiku 3D tisku a 3D modelování a vyzkoušíme si, jaké je to modelovat pomocí kódů! Modelů k 3D tisku je plný internet, ale vždy se hodí umět s programem, ve kterém můžete modelovat sami nebo v něm upravit jiné modely. Účastníci se naučí pracovat v online modelovacím programu Tinkercad, ve kterém si vyrobí klíčenku nebo jiný drobný předmět. Vyzkouší si také novinku v Tinkercadu - Codeblocks, což je nástroj, který umožňuje modelovat pomocí kódů! Po workshopu modely vytiskneme na 3D tiskárně a účastníkům je zašleme poštou. Harmonogram akce: 16:00-16:10 zahájení 16:10-16:30 krátké povídání k 3D tisku a 3D modelování 16:30-17:25 základy práce s Tinkercadem (založení účtu, jednoduché modelování) 17:25-17:35 přestávka 17:35-18:35 modelujeme kódem (Codeblocks) 18:35-18:50 prezentace modelů 18:50-19:00 zakončení Před workshopem budou všem účastníkům e-mailem zaslány detailní informace k workshopu, včetně linku pro připojení. Akce proběhne v prostředí ZOOMu, pro řešení problémů se bude využívat sdílení obrazovky/převzetí kontroly či samostatný breakoutroom. Link pro přihlašování: https://www.svkos.cz/o-knihovne/kalendar-akci/meet-code-3d-modelovani-v-tinkercadu
On-line akademie programování pro žáky ZŠ
Tue, Oct 5, 2021 4:00 PM
Popis Kurz je zaměřen na základy programování v programovacím jazyce C# Náplň kurzu: Můj první program - seznámení s VS 2019 Hra - hádání čísla (počítač vygeneruje číslo a já ho hádám) Hra - Klikni na obrázek (počítač na náhodných místech generuje malé obrázky a mým úkolem je co nejdříve kliknout na obrázek, který se pak odstraní) Hra - Videostop (počítč generuje 3 náhodná čísla (1-6) a úkolem je stisknout tlačítko v době, kdy je zobrazeno více stejných čísel) Hra - Odkrývání obrázku (kurzorem myši postupně odkrývám obrázek a snažím se uhodnout, co na něm je) Hra - Lodě (počítač vygeneruje na náhodná místa lodě a já postupně odkrývám jednotlivá políčka a snažím se trefit do políčka lodě) ... Programování v herním enginu Unity. Organizace kurzu: Bude probíhat přes nástroj Microsoft Teams. Kurz povedou dva lektoři, přičemž jeden "povede výklad" a druhý by odpovídal v chatu a pomáhal jednotlivým účastníkům s "rozchozením" jejich kódu.