to Friday, October 30, 2020 10:00 AM
1ο Νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων
Open in-person activity
Greek
Γρηγορίου Ε', 244 00, Γαργαλιάνοι
Το μελισσάκι μας beebot μεταμορφώθηκε σε Wall_E και το ονομάσαμε "Wall_eBOT." Τα παιδιά δίνοντάς του τις σωστές οδηγίες τον βοηθάνε είτε να μαζέψει τα σκουπίδια και να τα πάει στην ανακύκλωση είτε - δεύτερη εκδοχή- να επιλέξει το σωστό δρόμο που δεν έχει σκουπίδια για να σώσει το φυτό. H δραστηριότητα αυτή γίνεται στο πλαίσιο δράσεων της ομάδας the codaly team.
-
Pre-primary education
Primary school
-
Basic programming concepts
Robotics
Unplugged activities
Playful coding activities
Art and creativity
Motivation and awareness raising
Nearby upcoming activities:
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/585266704/image.webp)
Διαθεματική ενσωμάτωση δράσεων κώδικα στα Γλωσσικά μαθήματα
Kατά τη διάρκεια του online training στις 10 Απριλίου 2024, θα παρουσιαστεί η διαθεματική προσέγγιση διδακτικών αντικειμένων δημοτικού σχολείου μέσα από δραστηριότητες κώδικα και προγραμματισμού. Θα παρουσιαστούν δραστηριότητες στις οποίες τα παιδιά θα μπορούν να ασκηθούν στην ορθογραφία και τη σωστή χρήση λέξεων, στην εφαρμογή γραμματικών φαινόμενων καθώς και την παραγωγή γραπτού λόγου με τη βοήθεια μικρών ρομποτικών συσκευών. Οι δάσκαλοι που θα συμμετέχουν στη δράση θα καρφιτσώσουν τις δραστηριότητές τους στο παρακάτω padlet, https://padlet.com/32dimtablet7_/m-ai-tvd0d65zu23l9ujl.
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/736237269/ghjk.webp)
Απόδραση από τον κήπο
Προγραμματίζουμε τη Bee-Bot να αποφύγει εμπόδια που αντιπροσωπεύουν λουλούδια ή έντομα για να αποδράσει από έναν κήπο.O κήπος αποτυπώνεται σε μια πίστα -χαλάκι ΒΕΕΒΟΤ. Αυτή η δραστηριότητα δημιουργήθηκε ως μέρος του EU Code Week Local Training που διοργανώνεται από τους επικεφαλής Leading Teachers της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα στην Αθήνα.
Προγραμματίζω στο περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας"
Οι μαθητές της Β΄τάξης Λυκείου μαθαίνουν να προγραμματίζουν, αναπτύσσουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού και εξοικειώνονται με τις βασικές προγραμματιστικές δομές αξιοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας".