to Monday, October 26, 2020 12:00 AM
1o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
Invite-only in-person activity
Greek
Εγνατία 132, 546 22, Θεσσαλονίκη
Οι μαθητές/τριες της ΣΤ' τάξης θα προγραμματίσουν με Scratch ένα παιχνίδι με μαθηματικούς γρίφους! Οι γρίφοι αυτοί βασίζονται στην Άλγεβρα Boolean και κατά της διάρκεια της δράσης θα συσχετιστούν με τους πίνακες αλήθειας και τις λογικές πύλες AND/OR/NOT. Η δράση έχει στόχο να βοηθήσει στην ανάπτυξη της υπολογιστικής σκέψης των μαθητών/τριών ώστε να επιλύουν περίπλοκα λογικά προβλήματα, όπως και στην εξάσκηση των δεξιοτήτων τους στον προγραμματισμό και στον σχεδιασμό/ανάπτυξη παιχνιδιών.
-
Primary school
-
Basic programming concepts
Nearby upcoming activities:
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
Кодираме роботче
Активноста се состои во кодирање на патека на робот. На патеката се поставени карти со броеви. Учениците го програмираат роботот да оди од број до број така што збирот на проевите низ коишто поимал да биде даден број. Во зависност од возраста се поставуваат броевите.
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
BeeBot
Οι μαθητές της Α και Β τάξης θα πειραματιστούν με τη BeeBot πάνω σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα.
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
BeeBot
Οι μαθητές της Α και Β τάξης θα πειραματιστούν με τη BeeBot πάνω σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα.