to Thursday, October 22, 2020 12:00 AM
1o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
Open in-person activity
Greek
Εγνατία 132, 546 22, Θεσσαλονίκη
Κάθε ομάδα θα δώσει οδηγίες στους μαθητές/τριες της άλλης ομάδας ώστε να δημιουργήσουν ένα συγκεκριμένο τέρας! Οι μαθητές/τριες θα μάθουν τα 4 βήματα της υπολογιστικής σκέψης, χρησιμοποιώντας απλώς διαφανές χαρτί, μαρκαδόρους και ψαλίδι: θα αποσυνθέσουν (decomposition) το συνολικό πρόβλημα, θα αναλύσουν τα διαφορετικά τέρατα ώστε να αναγνωρίσουν patterns, θα αφαιρέσουν λεπτομέρειες (abstraction) και θα διαμορφώσουν έναν αλγόριθμο (algorithm) ώστε να τον ακολουθήσουν οι συμμαθητές/τριές τους και να φτιάξουν ένα συγκεκριμένο τέρας!
-
Primary school
-
Basic programming concepts
Nearby upcoming activities:
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
Кодираме роботче
Активноста се состои во кодирање на патека на робот. На патеката се поставени карти со броеви. Учениците го програмираат роботот да оди од број до број така што збирот на проевите низ коишто поимал да биде даден број. Во зависност од возраста се поставуваат броевите.
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
BeeBot
Οι μαθητές της Α και Β τάξης θα πειραματιστούν με τη BeeBot πάνω σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα.
![](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-dev/events/pictures/event_default_picture.png)
BeeBot
Οι μαθητές της Α και Β τάξης θα πειραματιστούν με τη BeeBot πάνω σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα.