to Tuesday, October 11, 2022 12:00 AM
Komercijalno-trgovačka škola Split, Marija Istenić, prof. mentor
Open in-person activity
Croatian
Trgovačka škola, Ulica Antuna Gustava Matoša 60, 21000, Split, Splitsko-dalmatinska županija, HRV
Društveno odgovorno poslovanje je koncept kojim poslovni subjekti integriraju brigu o društvu i okolišu u kojem rade i borave u samo poslovanje. Ulaganjem u zelenu tehnologiju poduzeće ne samo da pridonosi očuvanju okoliša, već na taj način poboljšava svoje proizvode dodajući im dodatnu vrijednost - ekološku komponentu. Društveno odgovorno poslovanje ogleda se i ulaganjem u obrazovanje. Poduzeća koja investiraju novac u edukaciju učenika olakšavaju pronalaženje radne snage koja im je potrebna. U zemljama u kojima socijalna prava nisu dobro definirana zakonom, poduzeće može biti i pokretač promjene zakona svojim dobro planiranim društveno odgovornim ponašanjem. Odgovornost se odnosi na investitore, državu, zaposlenike, kao i na potrošače. Odgovornost prema zaposlenicima jedna je od ključnih komparativnih koristi koju ostvaruje društveno odgovorno poduzeće. Postoji čitav niz dokaza da u poduzećima koja potiču i angažiraju svoje zaposlenike na društveno korisnim projektima zaposlenici imaju veću produktivnost, postižu višu kvalitetu, te manje izostaju s posla. Društvena odgovornost je jedan od najboljih načina privlačenja i zadržavanja kvalitetne radne snage, osobito visoko obrazovanih i stručnih osoba. Zapošljavanje osoba s invaliditetom pravi je primjer nediskriminacije prilikom zapošljavanja. Korištenje metoda proizvodnje i tehnologije koje su u skladu sa zaštitom okoliša, zbrinjavanjem otpada te brojnim drugim „zelenim akcijama“ poduzeće pokazuje društvu koliko je bitna svijest o zaštiti okoliša. Humanitarne akcije, zelene akcije i donacije poduzeća definiraju poduzeće kao člana društva koji brine o zdravlju svojih zaposlenika i njihovih obitelji. Društveno odgovornim poslovanjem poduzeće stvara pozitivan imidž bez kojeg nema uspjeha, ali i ostvaruje održivi rast i razvoj društva u cjelini, a to u konačnici znači zadovoljstvo za poduzeće i potrošače. Biti društveno odgovoran znači ugraditi vlastite vrijednosti i etiku u sve što činimo - od načina poslovanja do utjecaja na zajednice u kojima živimo i radimo. Brojni su primjeri uspješnih programa društvene odgovornosti. Banke će organizirati programe kojima svoje zaposlenike potiču da mentoriraju srednjoškolce u poduzetničkim vještinama i financijskoj odgovornosti, ili će staviti svoje zaposlenike na raspolaganje kao savjetnike poduzetnicima početnicima ili nevladinim organizacijama. Maloprodajni lanci će organizirati akcije kojima će postotak od prodaje izdvajati za opremanje osnovnih škola u lokalnim zajednicama u kojima oni posluju. Poduzeća usko povezana s određenom lokalnom zajednicom će organizirati uređenje vrtića ili javnog parka dobrovoljnim radom svojih zaposlenika. Poduzeća koja posluju u zajednicama u kojima vlada siromaštvo i kriminal organizirat će programe kojima se, uz pomoć lokalnih udruga, mlade ljude osposobljava za zapošljavanje i konstruktivno djelovanje.
Što je društveno-odgovorno poslovanje i kako se dovodi u vezu s društvenim poduzetništvom? Koje su temeljne razlike između pojmova društvenog poduzetništva i društveno-odgovornog poslovanja? DOP i konkurentska prednost? Argumenti za i protiv DOP-a? Raspoloživost EU potpora za društveno-odgovorne ideje i društvena poduzeća?
Odgovore na navedena pitanja ponuditi će maturanti Komercijalno-trgovačke škole Split sa svojom mentoricom Marijom Istenić.
Učenici će prikazati što smatraju društveno-odgovornim poslovanjem bitnim za funkcioniranje njihovih virtualnih vježbeničkih tvrtki koje su osnovali unutar nastavnog predmeta Strukovne vježbe. Učenici će predložiti kako oni, u sklopu svog poslovanja i s postojećim resursima, mogu biti društveno odgovorni, koje će društveno odgovorne metode primijeniti u poslovanju svojih vježbeničkih tvrtki te koje će koristi imati od takvog pristupa poslovanju. Učenici će osmisliti aktivnosti odgovornog poslovanja na području asortimana, zaposlenika, okoliša, društva i poslovnih partnera koje će provesti u svojim vježbeničkim tvrtkama. Učenici će zaključiti kakav će utjecaj njihove virtualne vježbeničke tvrtke imati na društvo i okoliš s naglaskom na odnos prema zaposlenicima, kupcima i dobavljačima, odnos prema konkurenciji, okolišu i lokalnoj zajednici.
-
Secondary school
Teachers
-
Motivation and awareness raising
Longitude: 16.42238
Latitude: 43.51375
Geoposition: 43.51375000000007,16.422380000000032
Nearby upcoming activities:

Zaštitimo pčele
Povodom Dana planeta Zemlja u Osnovnoj školi Bol, Split će se provesti Eko projektni dan na kojem će biti organizirane i aktivnosti kodiranja koje je osmislila učiteljica Danijela Maurac. Učenici će na radionicama rješavati zadatke kodiranja te naučiti sve o važnosti očuvanja pčela i njihove uloge u ekosustavu planeta. Aktivnosti će se pridružiti i učenici iz škola projektnih partnera eTwinning projekta Živimo zelenije i održivije 3 koji će svojim aktivnostima doprinijeti ovom događaju.
https://padlet.com/nela9m/za-titimo-p-ele-i1e27ouicz0jwzrx

A view into the classroom from tradition to modernity-INTERNATIONAL CONFERENCE FOR PRIMARY SCHOOL TEACHERS, EDUCATIONAL EXPERTS AND SCIENTISTS IN PRIMARY EDUCATION
On the
International conerence for primary school teachers, educational experts and scientists in primary education
A view into the classroom- from tradition to modernity
will be organized a workshop where primary school teachers will be introduced to goals, resources and activities on EU Code Week.
Animiraj Svoj Svijet: Uvod u Scratch i Pokret Likova
U ovoj aktivnosti, učenici će se upoznati s platformom Scratch, gdje će naučiti osnove programiranja kroz stvaranje animacija. Fokusirat ćemo se na pomicanje likova, stvaranje interakcija i dodavanje zvukova. Kroz zabavne zagonetke i izazove, učenici će razviti svoje vještine kodiranja dok animiraju vlastite priče. Na kraju aktivnosti, svaki učenik će imati priliku predstaviti svoj projekt i pokazati kreativnost u oblikovanju animacija.