to Monday, October 18, 2021 8:00 PM
Hrvatski savez informatičara
Open online activity
Croatian
Dalmatinska ulica 12, 10000, Zagreb, Grad Zagreb, HRV
Ovo predavanje proširit će znanje polaznika o računalima. Kroz prikaz različitih bioloških računala koja su već implementirana i opisana u znanstvenim časopisima, na način prilagođen široj publici uputit će ih se na nova područja koja se tek razvijaju. Prikazat će se javno dostupne fotografije i video zapisi nekih od eksperimenata.
Predavanje je srednje težine i namijenjeno je polaznicima starijim od 10 godina.
Predavač: Dino Šantl
- Secondary school Higher Education Post graduate students
- Data manipulation and visualisation
Longitude: 15.96766
Latitude: 45.81173
Geoposition: 45.81173001127863,15.967659994944768
Nearby upcoming activities:

Programiranje s programom Scratch in Pišek
V sklopu poučevanja neobveznega izbirnega predmeta računalništva, na naši šoli otrokom predstavimo programiranje z delčki. Uporabljamo programa Pišek in Scratch. Otroci se naučijo osnov programiranja in algoritemskega razmišljanja.

Ulovi voće
Ova aktivnost omogućuje učenicima upoznavanje osnovnih koncepata programiranja kroz kreativni zadatak izrade vlastite igre u Scratchu pod nazivom "Ulovi voće". Scratch je vizualno programsko okruženje koje koristi blokove naredbi, što djeci omogućuje jednostavno razumijevanje logike i strukture programiranja bez potrebe za pisanjem klasičnog koda.
U igri, igrač upravlja likom (npr. mačkom, košarom ili robotom) koji se kreće lijevo-desno i mora uhvatiti što više komada voća koji padaju s vrha ekrana. Cilj je skupiti što više bodova izbjegavajući prazna polja ili "pokvareno voće" koje donosi negativne bodove ili prekida igru.
Tijekom izrade projekta učenici će koristiti osnovne programske koncepte poput petlji, uvjeta, događaja i varijabli, razvijajući tako računalno razmišljanje i vještine rješavanja problema.
Cilj ove aktivnosti je kroz zabavan i praktičan zadatak potaknuti učenike na algoritamski način razmišljanja, planiranje i testiranje rješenja. Osim tehničkih vještina, učenici razvijaju i kreativnost, jer samostalno osmišljavaju izgled igre, izbor likova, pozadina i zvučnih efekata.
Nakon dovršetka projekta, učenici će imati mogućnost predstaviti svoju igru i/ili je prijaviti kao događaj na stranici Europskog tjedna programiranja (CodeWeek), čime se uključuju u širu europsku zajednicu mladih programera. Ova aktivnost izvrstan je primjer povezivanja digitalnih kompetencija, kreativnosti i logičkog mišljenja u kontekstu nastave informatike i međupredmetnih tema.

"Kodirajmo zajedno– Code Week u vrtiću"
U sklopu Europskog tjedna programiranja organiziramo tjedan aktivnosti i radionicu djece, roditelja i odgojitelja pod nazivom „Kodirajmo zajedno!“. Roditelji i djeca imat će priliku istražiti svijet programiranja kroz igru, pokret i kreativne izazove – bez upotrebe ekrana i tehnologije. Cilj nam je pokazati da programiranje ne znači samo rad na računalu, već da se osnove logičkog i algoritamskog razmišljanja mogu učiti i kroz svakodnevne igre i situacije.
Što ćemo raditi?
Pretvarati se u robote i programere – tko će bolje izvršiti zadatak?
Rješavati kodirane zadatke i staze s “tajnim blagom”
Crtati po uputama i stvarati jedinstvene “programske crteže”
I najvažnije – zabaviti se i povezati kroz igru