to Friday, November 29, 2019 7:00 PM
ΚΔΒΜ2 ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ
Invite-only in-person activity
Πάρκο Ανδρέα Παπανδρέου, Ικαρίας, 187 57, Κερατσίνι, GRC
Στο πλαίσιο της παρούσας δράσης θα πραγματοποιηθούν μια σειρά από unplugged δραστηριότητες αλλά και δραστηριότητες αξιοποίησης επιδαπέδιων ρομπότ. Γονείς και παιδιά, θα εξοικειωθούν με την αξιοποίηση των επιδαπέδιων ρομπότ ενώ παράλληλα θα δημιουργήσουν τη δική τους ιστορία την οποία θα μεταφέρουν «ως πίστα» για τα επιδαπέδια ρομπότ».
-
Pre-primary education
Employed adults
Unemployed adults
-
Robotics
Unplugged activities
Playful coding activities
Art and creativity
Nearby upcoming activities:
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/585266704/image.webp)
Διαθεματική ενσωμάτωση δράσεων κώδικα στα Γλωσσικά μαθήματα
Kατά τη διάρκεια του online training στις 10 Απριλίου 2024, θα παρουσιαστεί η διαθεματική προσέγγιση διδακτικών αντικειμένων δημοτικού σχολείου μέσα από δραστηριότητες κώδικα και προγραμματισμού. Θα παρουσιαστούν δραστηριότητες στις οποίες τα παιδιά θα μπορούν να ασκηθούν στην ορθογραφία και τη σωστή χρήση λέξεων, στην εφαρμογή γραμματικών φαινόμενων καθώς και την παραγωγή γραπτού λόγου με τη βοήθεια μικρών ρομποτικών συσκευών. Οι δάσκαλοι που θα συμμετέχουν στη δράση θα καρφιτσώσουν τις δραστηριότητές τους στο παρακάτω padlet, https://padlet.com/32dimtablet7_/m-ai-tvd0d65zu23l9ujl.
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/736237269/ghjk.webp)
Απόδραση από τον κήπο
Προγραμματίζουμε τη Bee-Bot να αποφύγει εμπόδια που αντιπροσωπεύουν λουλούδια ή έντομα για να αποδράσει από έναν κήπο.O κήπος αποτυπώνεται σε μια πίστα -χαλάκι ΒΕΕΒΟΤ. Αυτή η δραστηριότητα δημιουργήθηκε ως μέρος του EU Code Week Local Training που διοργανώνεται από τους επικεφαλής Leading Teachers της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα στην Αθήνα.
Προγραμματίζω στο περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας"
Οι μαθητές της Β΄τάξης Λυκείου μαθαίνουν να προγραμματίζουν, αναπτύσσουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού και εξοικειώνονται με τις βασικές προγραμματιστικές δομές αξιοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας".