to Saturday, May 17, 2025 12:00 AM
32ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά
Invite-only online activity
Greek
Μαρίας Χατζηκυριάκου 27, 185 39, Πειραιάς
Kατά τη διάρκεια του online training στις 10 Απριλίου 2024, θα παρουσιαστεί η διαθεματική προσέγγιση διδακτικών αντικειμένων δημοτικού σχολείου μέσα από δραστηριότητες κώδικα και προγραμματισμού. Θα παρουσιαστούν δραστηριότητες στις οποίες τα παιδιά θα μπορούν να ασκηθούν στην ορθογραφία και τη σωστή χρήση λέξεων, στην εφαρμογή γραμματικών φαινόμενων καθώς και την παραγωγή γραπτού λόγου με τη βοήθεια μικρών ρομποτικών συσκευών. Οι δάσκαλοι που θα συμμετέχουν στη δράση θα καρφιτσώσουν τις δραστηριότητές τους στο παρακάτω padlet, https://padlet.com/32dimtablet7_/m-ai-tvd0d65zu23l9ujl.
-
Primary school
-
Basic programming concepts
Art and creativity
Artificial intelligence
Motivation and awareness raising
Promoting diversity
Nearby upcoming activities:
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/736237269/ghjk.webp)
Απόδραση από τον κήπο
Προγραμματίζουμε τη Bee-Bot να αποφύγει εμπόδια που αντιπροσωπεύουν λουλούδια ή έντομα για να αποδράσει από έναν κήπο.O κήπος αποτυπώνεται σε μια πίστα -χαλάκι ΒΕΕΒΟΤ. Αυτή η δραστηριότητα δημιουργήθηκε ως μέρος του EU Code Week Local Training που διοργανώνεται από τους επικεφαλής Leading Teachers της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα στην Αθήνα.
Προγραμματίζω στο περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας"
Οι μαθητές της Β΄τάξης Λυκείου μαθαίνουν να προγραμματίζουν, αναπτύσσουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού και εξοικειώνονται με τις βασικές προγραμματιστικές δομές αξιοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας".
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/883340734/codeweek (2).png)
We Code for a Sustainable World
With this coding activity, we aim to use students' coding skills to support sustainability. A sustainable life is very important to protect our world. We can use technology positively and efficiently to support this. We organize this event to increase our students' awareness of sustainability and to develop their computational thinking skills at the same time.