to Thursday, December 21, 2023 4:00 PM
1ο Νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων
Open in-person activity
Greek
Γρηγορίου Ε', 244 00, Γαργαλιάνοι
Κοντεύει η Πρωτοχρονιά και ο Άγιος Βασίλης πρωταγωνιστεί στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου. Φέρνει δώρα και σαν καλός μάγος, φέρνει τη χαρά.
Όμως, τα παιδιά γνωρίζουν ότι σε διάφορα μέρη του κόσμου υπάρχουν πολλά δυστυχισμένα παιδιά, με πολλά προβλήματα που, πιθανώς, δεν θα είχαν ανάγκη ένα παιχνίδι για να γίνουν χαρούμενα αλλά κάτι πιο σημαντικό. Σκέφτονται πέντε χώρες ή περιοχές του κόσμου που μπορεί να γίνεται πόλεμος ή να υπάρχει φτώχια ή πείνα, ένα σημαντικό πρόβλημα το οποίο έχουμε συζητήσει μέσα στην τάξη. "Γράφουν" το γράμμα που θα έστελναν στο Άγιο Βασίλη τα παιδιά απ' αυτές τις χώρες αναφέροντας τι θα τα έκανε πραγματικά ευχαριστημένα.
Στη συνέχεια, φτιάχνουν τους ήρωες του παιχνιδιού, δηλαδή τα πέντε παιδιά, με όποιο τρόπο μπορούν. Τα τοποθετούν στη μακέτα. Βάζουν όμως και κάποια στοιχεία όπως ένα όπλο, ένα κομμένο δέντρο, έναν κακό, οτιδήποτε σκεφτούν... Επίσης φτιάχνουν και ό,τι έχουν ζητήσει οι πέντε ήρωες του παιχνιδιού και τα φορτώνουν στο αμαξάκι της Beebot που γίνεται το έλκηθρο του Άγιου Βασίλη.
Στόχος είναι να προγραμματίσουν τη Beebot- Άγιο Βασίλη να περάσει με το "έλκηθρό" της και ν' αφήσει τα δώρα που ζητούν τα παιδιά του κόσμου, αποφεύγοντας, όμως, όλα τα εμπόδια ώστε να φτάσει με ασφάλεια.
-
Pre-primary education
-
Basic programming concepts
Robotics
Unplugged activities
Playful coding activities
Nearby upcoming activities:
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/585266704/image.webp)
Διαθεματική ενσωμάτωση δράσεων κώδικα στα Γλωσσικά μαθήματα
Kατά τη διάρκεια του online training στις 10 Απριλίου 2024, θα παρουσιαστεί η διαθεματική προσέγγιση διδακτικών αντικειμένων δημοτικού σχολείου μέσα από δραστηριότητες κώδικα και προγραμματισμού. Θα παρουσιαστούν δραστηριότητες στις οποίες τα παιδιά θα μπορούν να ασκηθούν στην ορθογραφία και τη σωστή χρήση λέξεων, στην εφαρμογή γραμματικών φαινόμενων καθώς και την παραγωγή γραπτού λόγου με τη βοήθεια μικρών ρομποτικών συσκευών. Οι δάσκαλοι που θα συμμετέχουν στη δράση θα καρφιτσώσουν τις δραστηριότητές τους στο παρακάτω padlet, https://padlet.com/32dimtablet7_/m-ai-tvd0d65zu23l9ujl.
![](https://codeweek-s3.s3.amazonaws.com/events/pictures/736237269/ghjk.webp)
Απόδραση από τον κήπο
Προγραμματίζουμε τη Bee-Bot να αποφύγει εμπόδια που αντιπροσωπεύουν λουλούδια ή έντομα για να αποδράσει από έναν κήπο.O κήπος αποτυπώνεται σε μια πίστα -χαλάκι ΒΕΕΒΟΤ. Αυτή η δραστηριότητα δημιουργήθηκε ως μέρος του EU Code Week Local Training που διοργανώνεται από τους επικεφαλής Leading Teachers της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα στην Αθήνα.
Προγραμματίζω στο περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας"
Οι μαθητές της Β΄τάξης Λυκείου μαθαίνουν να προγραμματίζουν, αναπτύσσουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού και εξοικειώνονται με τις βασικές προγραμματιστικές δομές αξιοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον "Διερμηνευτής της Γλώσσας".