Programování s kocourem Scratchem

From Thursday, October 11, 2018 5:00 PM
to Thursday, October 11, 2018 7:00 PM

Městská knihovna Valašské Meziříčí

Other

stritesky@mekvalmez.cz

Masarykova 90, Krásno nad Bečvou, Valašské Meziříčí, Czechia

Seznámení se světem programování a digitálních dovedností pro širokou veřejnost. Přijďte se přesvědčit, že programovat dnes může opravdu každý — dítě, rodič i senior. S pomocí vizuálního programovacího jazyka Scratch zrealizujeme jednoduchou animaci, sadou barevných kódů vysvobodíme roboty Ozoboty z bludiště a zoufalým účastníkům bude umožněno odvysílat signál SOS prostřednictvím kapesního počítače micro:bit. Kapacita akce je omezená, svůj zájem prosím potvrďte ve formuláři na stránkách https://www.mekvalmez.cz/akce/programovani-s-kocourem-scratchem. Pokud vlastníte notebook, vemte jej sebou.

    Primary school Secondary school Higher Education Post graduate students Employed adults Unemployed adults
    Basic programming concepts Robotics Hardware Playful coding activities Visual/Block programming

Nearby upcoming activities:

"Programujemy roboty'
Sun, Oct 16, 2022 8:00 AM
Robotyka oraz programowanie w oparciu o lego Mindstorms.
Zakodowane przedszkole
Mon, Oct 3, 2022 12:00 AM

W okresie od października 2022 do czerwca 2023 w Przedszkolu Publicznym w ZSP w Mesznej w grupie dzieci 6 letnich realizowana będzie innowacja pedagogiczna programowo- metodyczna pt "Zakodowane przedszkole" opracowana przez Annę Tórz, wprowadzająca dzieci w świat kodowania bez komputera, a także  z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Photon. W okresie od 8-23.10.22 zaplanowano zadania pt "Jesienne kodowanki"- logiczne łamigłówki wprowadzające dzieci w świat symboli- kodów z wykorzystaniem materiału przyrodniczego oraz podstawowych mat- kratownic do kodowania, a będą to:

"Jesienne rytmy"- sekwencje- kontynuowane, uzupełniane kasztanami, orzechami, szyszkami- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.

"Orzech- kasztan"- gra w parach typu kółko- krzyżyk, rozwijanie myślenia strategicznego.

"Jesienne sudoku"- sudoku w kratownicy 4x4 z darami jesieni, rozwijanie logicznego myślenia, analizy i syntezy wzrokowej.

"Pomóż znaleźć drogę do dziupli"- zabawa na macie- określanie kierunków poruszania się  kubeczka na macie, układanie kodu ze strzałek ( bez obrotów), kształtowanie orientacji przestrzennej, umiejętności liczenia.

" Jesienne drzewo"- klasyfikowanie figur geometrycznych z użyciem kodów kształtu, koloru, wielkości na macie z drzewem- rozwijanie logicznego myślenia.

Zabawy z kodowaniem będą kontynuowane tak, jak zaplanowano przez kolejne miesiące, z jednoczesnym dostosowaniem do aktualnej tematyki zajęć w przedszkolu, z wprowadzaniem urozmaiconych pomocy ( m.in. kubeczki, kafelki , wirtualna mata do kodowania-tablica interaktywna, roboty Photon z aplikacją na tablecie i matą) oraz z uwzględnieniem zasady stopniowania trudności.

 

 

Roboty i programowanie
Sun, Oct 8, 2023 8:00 AM

W ramach zajęć robotyki i programowania wykorzystamy zestawy LEGO WeDo 2.0, ponadto zabawę z mbot ranger robot.

Zajęcia z programowania i kodowania oparte będą na aktywnościach w Scratch z wykorzystaniem kontrolerów ruchu, Blockly oraz Light bot dla najmłodszych.