to Monday, May 12, 2025 1:58 PM
Odsjek za izobrazbu učitelja i odgojitelja Slavonski Brod
Open in-person activity
Croatian
Ulica 108. brigade ZNG 4, 35252, Sibinj, Brodsko-posavska županija, HRV
Scratch je vizualno programsko okruženje koje pomoću blokova naredbi, omogućuje djeci jednostavno razumijevanje logike i strukture programiranja bez potrebe za pisanjem klasičnih kodova. U ovoj aktivnosti, učenici će upravo pomoću Scratcha izrađivati vlastitu igricu naziva Pretvori žabe u jednoroge. Na šumskoj pozadini, nalaze se žabe koje kad se dodirnu čarobnim štapićem, postanu ružičasti jednorozi. Za svaku pretvorenu žabu u jednoroga, dobiju 1 bod.
Ciljevi aktivnosti su: razviti kod učenika osnovne vještine programiranja (korištenje petlji, uvjeta i varijabli), poticanje kreativnosti te rad na preciznosti i koordinaciji (upravljanje objektima (Čarobni štapić) pomoću miša).
Zašto je ova aktivnost dobra za učenike: interaktivna je i zabavna (učenici samostalno stvaraju kratku igricu te isprobavaju rezultate vlastitog rada), učenici se uče planiranju (moraju organizirati redoslijed događaja - što će se dogoditi kada čarobni štapić dodirne žabu), razvijaju se strpljenje i upornost jer stvaranje igrice zahtijeva pažljivo praćenje uputa te ispravljanje pogrešaka.
Ova aktivnost je predviđena za učenike 3. razreda Osnovne škole.
Potrebna tehnička oprema: računalo s pristupom na internet + Scratch + projektor (objašnjenje aktivnosti učenicima)
Trajanje: 45 min
-
Primary school
-
Playful coding activities
Art and creativity
Visual/Block programming
Longitude: 17.911474
Latitude: 45.189661
Geoposition: 45.189660529229,17.911473884206
Nearby upcoming activities:

Mačka lovi loptu
LOV NA BLAGO
Opis aktivnosti:
Učenici će u Scratchu napraviti igru Lov na blago. Igra će imati glavnog junaka (npr. robota) koji se kreće strelicama na tipkovnici i mora pronaći skriveno blago na karti punoj prepreka. Kada igrač dotakne blago, prikazat će se poruka "Bravo! Pronašao si blago!"
Cilj:
- Razvijati logičko razmišljanje i kreativnost kroz osnovno programiranje.
- Upoznati osnovne Scratch naredbe za kretanje, događaje i interakciju.
Koraci aktivnosti:
- Kratko upoznavanje s osnovnim elementima Scratcha.
- Pokazati primjer gotove jednostavne igre ili animacije.
- Učenici biraju svog glavnog junaka i izgled pozadine (npr. svemir).
- Razmisliti gdje će sakriti blago i kakve prepreke će staviti.
- Napraviti skripte za kretanje junaka.
- Postaviti pravilo: kada se junak dotakne blaga - promjena pozadine ili prikaz poruke.
- Dodati prepreke koje vraćaju junaka na početak ako ih dotakne.
- Igrati svoje igre i međusobno ih isprobati.
- Svaki učenik može ukratko opisati kako funkcionira njegova igra.

Glazbeni instrumenti
Programiraj svoju igru u Scratchu " glazbeni instrumenti"
Koriste osnovne blokove( kada pritisnu tipku da svira zvuk). Učenici mogu samostalno nacrtati instrument ili odabiru što ima. U odjeljenju zvukovi dodaju zvuk što sami napre imitacijom glasa ili lupkanjem rukama. Svaka tipka na tipkovnici imat će svoj zvuk. Dodatni zadatci koji mogu raditi je da nacrtaju lika i da svaki puta kada zasvira lik pleše.
Učenici s ovom aktivnosti razvijaju kreativnost.
.png)
Izradi interaktivnu igru u Scratchu — Lov na zvijezde
Ova aktivnost omogućuje učenicima upoznavanje osnovnih koncepata programiranja kroz kreativni zadatak izrade vlastite igre u Scratchu pod nazivom "Lov na zvijezde". Scratch je vizualno okruženje za programiranje koje koristi blokove umjesto klasičnog koda, što početnicima omogućuje lakše razumijevanje strukture i logike programiranja.
U igri, igrač upravlja likom koji mora sakupiti što više zvijezda izbjegavajući prepreke. Tijekom izrade projekta učenici će koristiti osnovne programske naredbe, poput petlji, uvjeta i događaja, razvijajući pri tome računalno razmišljanje i sposobnost rješavanja problema.
Cilj aktivnosti je kroz praktičan rad potaknuti učenike na promišljanje o algoritamskom načinu razmišljanja, logičkom planiranju i testiranju rješenja. Aktivnost također potiče kreativnost jer učenici sami osmišljavaju izgled igre, pravila i dizajn, te uče kako prilagoditi svoj kod kako bi ispravno reagirao na korisničke naredbe.
Nakon završetka zadatka učenici prijavljuju svoju igru kao događaj na stranici Europskog tjedna programiranja, čime pridonose zajednici i stječu iskustvo kako prezentirati vlastiti rad široj publici. Ova aktivnost odličan je primjer povezivanja digitalnih kompetencija i kreativnosti u nastavi informatike