Základní programování ve Scratchi


Organized by:

Czechitas

Happening at:
Fakulta informatiky MU, Botanická, Brno-Královo Pole-Ponava, Česko

From Saturday 20th of October 2018 at 10:30 to Saturday 20th of October 2018 at 12:00

Description:

Chceš si vyzkoušet, jaké to je být programátorem? V rámci EU Code Weeku jsme připravili programovací dílnu pro děti od 10 do 14 let. Naučíme holky a kluky programovat ve Scratchi, který je ideální pro jejich první programátorské krůčky. Informační technologie ovládají svět. Pokud jim chceš rozumět i ty, začni klidně hned s Czechitas! IT dílna programování ve Scratchi hravě je určena pro všechny zvídavé holky a kluky ve věku 10-14 let. V sobotu 20.10. proběhnou 3 stejné dílny, každá trvá 90 minut. Přihlásit se můžeš na dílnu v 10.30, 12.15 nebo 14.00. Co se v dílně naučíš? Podíváme se společně na úvod do programování a vysvětlíme si, proč je vhodné nové technologie ovládat. Naučíš se programovat v herním vývojářském prostředí a navíc dostaneš tipy, jak ve své cestě k objevování programování pokračovat.

More information:

https://www.czechitas.cz/cs/kalendar-akci/akce/10447/

This event is for:
  • Elementary school students
  • High school students
Main themes:
  • Basic programming concepts
  • Playful coding activities
Tags:
Share the event:
October 2018
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    


Nearby upcoming events:

Na čtyřletém Gymnáziu Brno, Elgartova, programujeme s microbity a učíme se přitom navzájem. Starší studenti učí mladší a také vedou kroužky na blízké základní škole. Letos chceme formou workshopů postavit vlastní dálkově řízené roboty a vyzkoušet si jejich schopnosti.
Start: Oct 15, 2019
Die NMS St. Andrä-Wördern bietet für die SchülerInnen der 1. Klassen (5. Schulstufe) eine unverbindliche Übung „Coding und Robotics“ an. Thematisch werden die Grundlagen von Computional Thinking und Coding mit Bee-Bots erarbeitet und mit OzoBots vertieft (OzoBlockly).
Start: Sep 9, 2019
This free workshop offers an introduction to Frontend Coding and gives you a first impression of how our 3-months full-time Bootcamp CodeMaster, a front-end coding education starting in November 2019, will look like. THE EXPERT: Markus Doppelreiter (Chief Research Officer at Various Start-ups and Faculty Member of the TAG Innovation School) AGENDA OF THE WORKSHOP In this workshop we will start with the basics of Front-End Development via an introduction to HTML, CSS and Javascript. Afterwards we will move to the fascinating world of Web Applications with short practical examples and real-life use cases. Additionally, you will be introduced to the most popular library for Web Application Development REACT. But most importantly we will have a lot of fun ;-) Takeaways: - A basic understanding of Front-End Development - The difference between a basic website and a sophisticated web application - An introduction to the industry standard of Web Application Development REACT - What you should learn for a successful Front-End Developer career and how we can help you with your aspiration! Who is this event for? This workshop is for everybody who is interested in a fast, in-depth and hands-on frontend coding education. Prerequisites: - Please bring your own laptop :) - Basic understanding of HTML, CSS and Javascript is recommended, but not necessary - Registration on Eventbrite for planning reasons ----- The Talent Garden Innovation School provides fast, in-depth and hands-on training programs designed to meet the real needs of the job market. We offer courses in the fields of digital technologies and innovation, with a focus on coding, UX design, data, digital transformation, digital marketing and artificial intelligence. Our formats range from 2-day Masterclasses to 6-weeks part-time and 3-month full-time programs.
Start: Jul 25, 2019
offering insights into bioinformatics and modern (computational) biology = genomics
Start: Oct 16, 2019